Olga Drewnowska

lekarz weterynarii

asystent naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Chirurgii Dużych Zwierząt na wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW

praktyka lekarska w Klinice Koni SGGW - Wolica w Warszawie

Konie to praca, ale też i życie...

Wielu ludzi pyta mnie dlaczego zostałam weterynarzem – tak naprawdę zwierzęta towarzyszyły mi zawsze. Od najmłodszych lat po domu biegały psy, a mając zaledwie kilka lat już wsiadałam na kucyki. To właśnie konie stały się osią mojego życia w bardzo naturalny sposób – dzięki pasji mojej Mamy. Na początku szkoliłam się w jeździe konnej, po czym już ponad 10 lat temu stałyśmy się właścicielkami dwóch koni, araba i angloaraba, które towarzyszą nam do dziś.

Tak długotrwała więź z końmi zaowocowała dogłębną znajomością ich potrzeb i psychiki. Z jednej strony startowałam na konkursach ujeżdżenia i skoków, trenowałam konie różnych ras i charakterów. Kolejnym krokiem były kursy psychologii koni – Silversand Natural Horsemanship. Do dziś najbardziej relaksującym zajęciem jest spacer po lesie na moim arabie.

Weterynaria była logicznym i naturalnym dla mnie wyborem, abym mogła robić coś, co lubię. Ukończyłam studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie w 2012 roku. Nie przeszkadzało mi to kontynuować pasji jeździeckiej, natomiast w wakacje wyjeżdżałam też na staże, aby rozwinąć wiedzę weterynaryjną, a przede wszystkim umiejętności. W ten sposób znalazłam się w Belgii (Dierenkliniek de Morette, Dierenkliniek de Bosdreef), Janowie Podlaskim (dr Karcz), Gliwicach (dr Golonka), Służewcu (dr Samsel). Jednocześnie podczas roku akademickiego uczęszczałam do Szpitala Koni na Służewcu oraz Lecznicy Małych Zwierząt, aby mieć stały kontakt z praktyką lekarską.

Wraz ze zbliżającym się końcem studiów długo wahałam się, czy zostać w zaprzyjaźnionej Lecznicy Małych Zwierząt, jednak przywiązanie do koni zwyciężyło i postanowiłam połączyć dwie pasje: konie oraz naukę. Od 2012 roku pracuję jako asystent naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Chirurgii Dużych Zwierząt na wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW oraz jako praktyk w Klinice Koni SGGW. Lubię dzielić się swoją pasją ze studentami, ciągle też zgłębiam tematy najbardziej mnie interesujące w medycynie koni – anestezjologię i okulistykę. W tych tematach pragnę również zawrzeć swoją pracę doktorską. Obecnie realizuję mniejsze projekty naukowe, w których ciągle poszukuję ulepszeń w znieczuleniu koni.

Praca na rodzimej uczelni zaowocowała publikacjami w czasopismach branżowych. Miałam również okazję pogłębić swoją wiedzę na kursach, konferencjach i stażach zagranicznych. Ponieważ posługuję się płynnie językiem angielskim, od początku mojej pracy prowadzę zajęcia dla studentów anglojęzycznych oraz współpracuję z wydawnictwem Medical Tribune w zakresie tłumaczeń specjalistycznych. [ zobacz więcej... ]

Lata rozwoju zawodowego zaowocowały powstaniem mojej własnej praktyki weterynaryjnej, w ramach której samodzielnie leczę konie oraz psy i koty. [ zobacz więcej... ]

W czasie wolnym zajmuję się swoimi zwierzętami – dwoma końmi oraz pięcioma psami i czterema kotami, przebywającymi w domu rodzinnym. Równie odprężająco działa na mnie muzyka, stąd taniec i śpiew w chórze. W miarę możliwości poznaję też świat przed podróże, szczególnie w góry.

zobacz więcej...