Artykuły
Opieka nad koniem starszym

Każdy chce dla swojego konia jak najlepiej, a najczęstszą przeszkodą jest brak wiedzy. Geriatria jest wciąż bardzo nowym i niezbyt opisanym tematem, dlatego właściciele mają problem z czerpaniem wiedzy ze sprawdzonych źródeł. Świadomość zachodzących zmian w organizmie konia pozwoli mu żyć dłużej w komforcie, uniknąć kosztownych i wyniszczających chorób, które skrócą jego życie. W większości przypadków z mojej praktyki, komfort konia nie zależy od finansów, a właśnie od świadomości i wiedzy właściciela oraz wprowadzenia odpowiednich zmian w życie, dostosowanych do indywidualnego osobnika i możliwości.

Bezpieczny transport koni

Planując wyjazd z koniem na zawody, trening, przenosząc się do innej stajni, czy też udając się na wakacje, trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii - transporcie. Czasem transport koni stanowi duże logistyczne przedsięwzięcie, które bywa problematyczne i ogromnie stresujące zarówno dla zwierzęcia jak i jego właściciela lub opiekuna. Transportowanie koni wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, sporego doświadczenia , wiedzy i wyobraźni o zagrożeniach które mogą wyniknąć nie tylko z ludzkich zaniedbań, ale również z nieznajomości natury i fizjologii koni. Niestety, nie zawsze problemy wynikłe w transporcie są spowodowane jedynie przewoźnikiem lub naszą ignorancją – wypadki mogą wydarzyć się również z winy innego kierowcy (o ograniczonej wiedzy na temat tego, jak należy jechać w okolicy przyczepy z koniem).

ACADEMY

Red Horse Academy:


dr n. wet. OLGA DREWNOWSKA-SZCZEPAKOWSKA 

Moja praca to nie tylko leczenie koni. Od wielu lat jestem naukowcem i nauczycielem akademickim – na co dzień pracuję w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie. W ramach współpracy międzynarodowej prowadziłam również zajęcia i wykłady na uczelniach zagranicznych. Wykładam w języku polskim i angielskim. Przez ostatnie lata przeprowadziłam ponad 20 webinarów online.

Więcej informacji znajduje się w zakładce: O MNIE

Z mojej lekarskiej praktyki wynika, że podstawą efektywnej pomocy weterynaryjnej jest dobry kontakt z właścicielami i osobami prowadzącymi stajnie. Osoby przebywające na co dzień z końmi to nie tylko ich opiekunowie, ale także pierwsza linia dbałości o ich zdrowie i dobrą kondycję. To właśnie od ich kompetencji i wiedzy, zależy wczesne wychwytywanie niepokojących sygnałów czy nietypowych zachowań konia, mogących sygnalizować jego kłopoty zdrowotne. Ich świadome działania znacznie zwiększają efektywność mojej pracy, podnoszą komfort życia koni i potencjalnie obniżają koszty związane z ich leczeniem.

Dzielenie się wiedzą to moja pasja. Bardzo lubię dydaktykę, prowadzenie zajęć ze studentami weterynarii, z którymi buduję więź nie tylko przekazując suchą teorię, ale przybliżając przykłady z własnej praktyki i dając jak najwięcej możliwości nauki praktycznej. Zarówno studenci, jak i uczestnicy webinarów i szkoleń bardzo wysoko ocenili moje podejście, przystępny sposób prowadzenia zajęć oraz wartość merytoryczną i praktyczną przekazywanej wiedzy.

Te właśnie powody stanowiły podwaliny pod markę Red Horse Academy -  zdecydowałam się prowadzić cykliczne szkolenia adresowane tym razem do właścicieli koni, jeźdźców, osób które je dzierżawią lub prowadzą stajnie. Jest to bardzo niedoceniana grupa osób, która nam, lekarzom, dzięki swojej wiedzy może bardzo pomóc w leczeniu (lub jemu zapobiec), co przełoży się na większy komfort naszych pacjentów – a na tym zależy nam wszystkim najbardziej.


 Szkolenia on-line

SZKOLENIA ON-LINE NA ŻYWO

Solidna, skondensowana dawka wiedzy, opartej o moje doświadczenia. Formuła webinaru pozwala zapoznać się z poruszanymi zagadnieniami, posłuchać o typowych sytuacjach, błędach, zagrożeniach i dobrych praktykach. Zadać pytania i posłuchać pytań innych uczestników oraz moich odpowiedzi na nie.

Nagranie ze szkolenia dostępne jest dla uczestników przez 7 dni – co pozwala powtórnie obejrzeć szkolenie albo rozwiązać problem niepasującego terminu czy sytuacji losowych.Szkolenia i nagrania można oglądać zarówno na komputerze stacjonarnym, laptopie jak i smartfonie.

Uczestnicy dostają materiały uzupełniające oraz bezterminowy dostęp do zamkniętej grupy wsparcia Red Horse Academy na FB. Istnieje również możliwość otrzymania certyfikatu uczestnictwa w szkoleniu.


 

HARMONOGRAM NAJBLIŻSZYCH SZKOLEŃ ON-LINE

BLOK PROFILAKTYKA

02.01.2024 - cz. 1 Profilaktyka i świadoma opieka nad koniem
09.01.2024 - cz.2 Warunki bytowe a zdrowie koni
16.01.2024 - cz.3 Elementy anatomii i fizjologii koni
23.01.2024 - cz.4 Podstawy behawioru koni
30.01.2024 - cz.5 Ocena konia przed kupnem

BLOK WETERYNARYJNY

04.01.2024 - cz.1 Założenie własnego gabinetu terenowego
11.01.2024 - cz.2 Najczęstsze przypadki u koni leczone w terenie.
18.01.2024 - cz.3 Ciągła nauka - metody poszerzania wiedzy i dzielenia się nią.
25.01.2024 - cz.4 Medycyna koni w praktyce zagranicznej.
01.02.2024 - cz.5 Jak radzić sobie z błędami w weterynarii.

BLOK ZDROWOTNY

06.02.2024 - Kolki u koni - prewencja, rozpoznawanie i działanie
08.02.2024 - Kulawizny koni - rodzaje, metody rozpoznawania i działania
13.02.2024 - Rany - typy, postępowanie, opatrunki
15.02.2024 - Stomatologia koni
20.02.2024 - Spadek masy u koni - przyczyny i diagnostyka
22.02.2024 - Problemy i choroby oczu u koni
27.02.2024 - Choroby układu oddechowego koni
29.02.2024 - Zaburzenia wydolności i odporności koni 


 

MOŻLIWOŚĆ WYKUPIENIA DOSTĘPU DO NAGRAŃ ZE SZKOLEŃ

Jest to rozwiązanie dla osób, które nie miały możliwości wziąć udział w szkoleniu na żywo lub dowiedziały się o tym szkoleniu po jego terminie. Część najbardziej popularnych szkoleń jest powtarzana, ale gdy potrzebna jest wiedza "na już" – wykupienie dostępu do nagrania jest dobrym rozwiązaniem.

Dostęp do wykupionego szkolenia udzielany jest na 7 dni (10 dni w przypadku pakietu szkoleń). Osoby wykupujące dostęp do nagrania otrzymują - tak jak uczestnicy szkolenia na żywo - materiały uzupełniające i bezterminowe uczestnictwo w zamkniętej grupie wsparcia Red Horse Academy na FB oraz możliwość otrzymania certyfikatu.

PRZEJDŹ DO LISTY DOSTĘPNYCH NAGRAŃ


szkolenie stacjonarne dla właścicieli i opiekunów koni

SZKOLENIA STACJONARNE DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Na całodniowe szkolenie składa się wstęp teoretyczny i blok praktyczny. W sumie jest to 7 godzin zajęć plus przerwa na obiad. Organizuję je zazwyczaj w sobotę w jednej z podwarszawskich stajni.

PIERWSZA POMOC U KONI. Kurs skierowany jest do jeźdźców, właścicieli stajni, stajennych, właścicieli i opiekunów koni oraz wszystkich miłośników koni. W czasie szkolenia dowiesz się jak działać w nagłych wypadkach. Jak szybko zauważyć nieprawidłowości w stanie konia. Jak sobie z nimi radzić do przyjazdu lekarza weterynarii. Kiedy zadecydować, że konieczna jest interwencja lekarska oraz jak kontynuować zalecone leczenie. Jest to bardzo potrzebna wiedza, gdy lekarz nie może za każdym razem dojechać na wizytę. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy czas gra na naszą niekorzyść np. przy kolkach czy ranach.
Kurs nie jest powtórzeniem webinarów, a teoria będzie ograniczona tylko do aspektów bezpośrednio koniecznych w zrozumieniu czynności praktycznych, wykonywanych na kursie. Jest to swoista „esencja” wiedzy praktycznej i niezbędnej teorii.

Przed szkoleniem uczestnicy otrzymują materiały teoretyczne z kursu w formie pdf.
Po szkoleniu każdy z uczestników otrzymuje certyfikat.

Zobacz WIĘCEJ INFORMACJI I DATY SZKOLEŃ


 

SZKOLENIA STACJONARNE DLA GRUP

Mogą to być grupy znajomych lub grupy, których uczestnicy są związani z daną stajnią. Często to właśnie stajnie są organizatorem takich szkoleń – kurs taki jest wtedy ogłaszany i otwarty dla wszystkich chętnych. W ramach szkoleń stacjonarnych odbywają się zarówno zajęcia porządkujące wiedzę, jak i praktyczne zajęcia z końmi.

Aby zorganizować szkolenie stacjonarne, konieczna jest nieformalna grupa osób mająca swojego lidera, który zajmie się logistyką na miejscu lub stajnia, która weźmie na siebie ciężar organizacyjny. Szkolenie może być zorganizowane w dowolnym miejscu w Polsce. Grupy zainteresowane takimi szkoleniami i stajnie zainteresowane współpracą zapraszam do kontaktu mailem redhorseveterinary@gmail.com.


 

SZKOLENIA DLA STUDENTÓW ORAZ LEKARZY WETERYNARII

Szkolenia w postaci webinarów live i nagrań skierowane do studentów niedługo kończących studia weterynaryjne, młodych lekarzy lub osób chcących przekwalifikować się na leczenie koni w terenie.

Szkolenia pomagają przejść z „okresu ochronnego” jakim są studia lub leczenie pod czyimś nadzorem do samodzielnego prowadzenia gabinetu terenowego oraz mierzenia się z przypadkami w terenie. Jako praktyk na szkoleniach zajmuję się kwestiami leczenia koni w terenie i ich diagnostyki, metodami poszerzania wiedzy oraz aspektami logistycznymi i prawnymi np. związanymi z zakładaniem własnego gabinetu.

Zobacz WIĘCEJ INFORMACJI I DATY SZKOLEŃ


 

Wierzę, że fundamentem dobrej opieki nad koniem są świadomi jeźdźcy, właściciele, dzierżawcy i osoby prowadzące stajnie oraz sprawna opieka weterynaryjna. Dlatego właśnie usługi leczenia koni postanowiłam rozszerzyć o aktywności edukacyjne i szkoleniowe, do czego bardzo zachęcali mnie moi klienci.

Olga Drewnowska, lekarz weterynarii 

Zapraszam,
dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska

własna praktyka leczenia koni
Red Horse Veterinary

szkolenia – Red Horse Academy

 

PS.

  • Chcesz być na bieżąco? Tak, aby nie przegapić kolejnych szkoleń i informacji na temat leczenia i opieki nad końmi? Zapisz się na newsletter!
  • Możesz też polubić mój profil na Facebooku lub Instagramie
  • Jeżeli uważasz, że taka forma poszerzania wiedzy z zakresu opieki nad końmi i współpracy z lekarzami weterynarii jest ciekawa - udostępnij moją stronę na swoim facebooku - mnie będzie bardzo miło, a jest też szansa, że skorzysta ktoś z Twoich końskich znajomych :)

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a następnie koniecznie potwierdź zapis w wiadomości automatycznej. Po potwierdzeniu otrzymasz LISTĘ NAJWAŻNIEJSZYCH SYGNAŁÓW ZABURZEŃ ZDROWOTNYCH U KONI.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl