BLOK Zdrowotny cz.5 - Spadek masy ciała u koni
Opis
PAKIET - 8 webinarów ZE ZNIŻKĄ!
Prowadząca:
dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
Typ: NAGRANIE
Czas trwania (każdy webinar):
1,5 h + 30 min pytań i odpowiedzi
PROGRAM SZKOLEŃ:
CZĘŚĆ 5: Dlaczego mój koń chudnie?
Jeszcze niedawno wyglądał jak pączek w maśle, a nagle uwidaczniają się żebra i nie ma już takiej energii. Co się dzieje z moim koniem? Dlaczego nagle lub stopniowo traci na masie ciała? Jakie są najczęstsze przyczyny i jak zapobiegać takiej sytuacji? Jak ocenić, że koń jest chudy? A może po prostu tak wygląda?
Jako lekarz weterynarii bardzo często spotykam się z takimi pacjentami i rozpoczynam wtedy śledztwo weterynaryjne, krok po kroku dochodząc do przyczyny – która za każdym razem może być inna! Wiele z tych problemów można uniknąć lub wyłapać już we wczesnej fazie, co pozwoli na szybkie reagowanie i powrót do dobrej formy konia. Podzielę się kilkoma przypadkami moich pacjentów, pokazując proces dochodzenia do rozwiązania naszego śledztwa.
Chudy koń wymaga holistycznego pojęcia – przyczyna może tkwić w wielu aspektach opieki i zdrowia konia. Niezwykle istotne jest wczesne określenie problemu i eliminacja krok po kroku możliwych przyczyn. To zdecydowanie ułatwi pracę lekarza weterynarii podczas diagnostyki, bo wiele z obserwacji i wniosków może być wykonanych przez samego właściciela konia, który widzi go nieustannie. Na szkoleniu zwrócę uwagę na ważne niepokojące sygnały oraz najczęściej popełniane błędy, które powodują spadek masy ciała u konia u różnych grup koni - sportowych, rekreacyjnych lub starszych.
Czego dowiesz się na webinarze?
- Ocena kondycji ciała konia i klasyfikacja do odpowiedniej grupy (Body Condition Score) – kiedy zacząć się niepokoić?
- Omówienie składowych spadku masy ciała
- Czynniki środowiskowe, żywieniowe, zdrowotne i inne, które będą miały wpływ na ogólną kondycję konia i jej zmiany
- Zasady dobrej praktyki opieki nad koniem i jak może ona wpływać na kondycję konia
- Jakie są najczęstsze powody chudnięcia konia z codziennej praktyki weterynaryjnej?
- Omówienie metod diagnostycznych naprowadzających na przyczyny chudnięcia
- Kiedy sytuacja staje się poważna i może być zagrożeniem życia?
- Wyznaczenie momentu interwencji lekarza weterynarii
- Specyfika starszych koni i spadku masy ciała
Dlaczego warto unikać błędów?
Chudnięcie jest zazwyczaj procesem długotrwałym i również długo zajmuje powrót do wcześniejszej dobrej kondycji. Trwanie w błędach oraz dalsze pogarszanie stanu konia może doprowadzić do wystąpienia chorób lub pogorszenia się stanu ogólnego konia, będzie miało wpływ na wyniki w sporcie, hodowli oraz zwiększy koszty utrzymania konia (gorsze przyswajanie paszy!).
UWAGA: każda osoba, która zakupi pakiet 8 webinarów otrzyma:
- CERTYFIKAT imienny (na życzenie) - potwierdzający udział w szkoleniu lub szkoleniach z wyszczególnieniem ich tematów. Jeśli chcesz otrzymać certyfikat - napisz to w komentarzu do zamówienia lub prześlij prośbę mailem. Certyfikat w postaci pliku PDF wyślemy po zakończeniu cyklu szkoleń.
Prowadząca: dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
Od 11 lat pracuję w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Katedrze Chorób Dużych Zwierząt, od 8 lat prowadzę własny gabinet terenowy dla koni Red Horse Veterinary, w ramach którego leczę przypadki nagłe, stomatologiczne, oddechowe i inne. W 2021 roku rozpoczęłam działalność szkoleniową pod własną marką Red Horse Academy. Moją największą pasją jest anestezjologia – w ciągu wielu lat pracy uczyłam się od najlepszych na Uniwersytecie w Liverpoolu, Brystolu, Bernie, Zurychu i Wiedniu. Pracę kliniczną przekładam również na pracę naukową – jest autorem ponad 40 publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, występowałam wraz ze swoimi projektami na konferencjach m.in. w Holandii, Włoszech, Niemczech. Obroniłam doktorat, poświęcony nowym metodom monitoringu koni, jednocześnie kontynuuję badania z tego zakresu, finansowane grantem. Za osobisty cel stawiam sobie podniesienie anestezjologii koni do rangi sztuki.
Artykuły dostępne w języku polskim:
- Drewnowska O., Hecold M., Turek B.: Monitoring koni podczas znieczulenia ogólnego przy ograniczonych warunkach aparaturowych; Życie Wet 89(9) 2014
- Drewnowska O., Turek B. (2015): Znieczulenie ogólne koni w terenie – metoda Triple Drip, Magazyn Weterynaryjny Vol.24 nr 216
- Drewnowska O., Turek B.: Znieczulenie wziewne wielbłąda jednogarbnego – opis przypadku. Życie Weterynaryjne, 93 (5) 2018
- Drewnowska O., Short Ch., Turek B.: Leczenie bólu u koni. Cz. I. Mechanizm powstawania i grupy leków stosowane w terapii. Magazyn Weterynaryjny, 5/2018.
- Drewnowska O., Short Ch., Turek B.: Leczenie bólu u koni. Cz. II. Terapia bólu w wybranych przypadkach klinicznych. Magazyn Weterynaryjny, 7/2018.
- Drewnowska O.: „Monitoring znieczulenia ogólnego w terenie”. Weterynaria w Terenie 3/2018
- Drewnowska O., Lisowska B., Turek B. Monitoring znieczulenia ogólnego koni – przegląd metod i obecny stan wiedzy. Med. Weter. 2019, 75 (2), 67-77 (IF:0,28)
- Drewnowska O., Łoza A. Znieczulenie koni na stojąco - alternatywa dla znieczulenia ogólnego. Zeszyt Edukacyjny nr 1/2019 Anestezjologia i analgezja, Magazyn Weterynaryjny
- Anestezjologia jest sztuką – wywiad dla Świata Koni, kwiecień 2019
- Drewnowska O., Stefanik E., Samsel A., Turek B.: Skale oceny bólu u koni. Magazyn Weterynaryjny, luty 2021
A dlaczego zostałam lekarzem weterynarii i leczę konie? Zapraszam na stronę O MNIE
Z mojej lekarskiej praktyki wynika, że podstawą efektywnej pomocy weterynaryjnej jest dobry kontakt z właścicielami i osobami prowadzącymi stajnie. Osoby przebywające na co dzień z końmi, ich właściciele lub prowadzący stajnie to nie tylko ich opiekunowie ale także pierwsza linia dbałości o ich zdrowie i dobrą kondycję. To właśnie od ich kompetencji i wiedzy, zależy wczesne wychwytywanie niepokojących sygnałów czy nietypowych zachowań konia, mogących sygnalizować jego kłopoty zdrowotne. Ich świadome działania znacznie zwiększają efektywność mojej pracy, podnoszą komfort życia koni i potencjalnie obniżają koszty związane z ich leczeniem.
Dlatego pod marką Red Horse Academy zdecydowałam się prowadzić cykliczne szkolenia adresowane do właścicieli koni, osób które je dzierżawią lub prowadzą stajnie. Tutaj dowiesz się więcej o szkoleniach w ramach Red Horse Academy i zobaczysz HARMONOGRAM pozostałych szkoleń.
Kup teraz PAKIET 8 webinarów ZE ZNIŻKĄ
Nagrania będą dostępne przez 7 dni od zakończenia każdego z webinarów LIVE na dowolnym urządzeniu (komputerze lub smartfonie)
Wartość pojedynczego webinaru to kilkadziesiąt złotych. Kupując moje szkolenie płacisz nie tylko za moją wiedzę lekarza weterynarii i dydaktyka, ale i doświadczenie praktyka. Na szkoleniu będziesz też mieć okazję zadać pytania, posłuchać pytań innych i ich historii.
Co więcej?
- Zaciekawiło Cię więcej tematów? SPRAWDŹ CENY INNYCH PAKIETÓW!
- Chcesz być na bieżąco, tak aby nie przegapić kolejnych szkoleń gdy będę je dodawała? Zapisz się na newsletter!
- Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie - korzystaj z promocji dla obserwujących.
- Masz grupę znajomych ze stajni i chcielibyście zapytać o kilkugodzinne lub dwudniowe szkolenie stacjonarne? Wyślij maila z kontaktem do siebie.
Zapraszam,
dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
własna praktyka leczenia koni
Red Horse Veterinary
ps. Jeżeli temat szkolenia jest ciekawy - udostępnij je proszę na swoim facebooku - mnie będzie bardzo miło, a jest też szansa, że skorzysta ktoś z Twoich końskich znajomych :) Dziękuję :)
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
