Ortopedia dla zoofizjoterapeutów i lekarzy weterynarii - WRZESIEŃ 2024
Opis
Ortopedia dla fizjoterapeutów
Zapraszamy na szkolenie skrojone specjalnie pod potrzeby zoofizjoterapeutów, zajmujących się końmi. Z mojego doświadczenia oraz licznych rozmów ze specjalistami wynika, że to zoofizjoterapeuci najbardziej potrzebują wsparcia właśnie od lekarzy weterynarii – chcąc poszerzyć swoją wiedzę na temat układu ruchu, ortopedii, schorzeń i metod leczenia. Wiedza ta jest niezbędna do planowania dalszego procesu rehabilitacyjnego, niezbędnego w procesie gojenia oraz powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Szkolenie jest również dobrym uzupełnieniem wiedzy ortopedycznej dla lekarzy weterynarii, szczególnie zaczynających swoją praktykę lub przekwalifikowujących się.
Prowadząca:
dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
Typ: Szkolenie stacjonarne teoria i praktyka
Kiedy: 28 WRZEŚNIA 2024 r. 9:30-17:30
Gdzie: GLINA pod Warszawą
Czas trwania:
4 godziny teorii
przerwa na obiad
4 godziny praktyki
Dlaczego warto?
Jako lekarz weterynarii na kursie przedstawię zaawansowaną wiedzę z zakresu ortopedii, począwszy od podstaw anatomiczno-biomechanicznych, poprzez metody leczenia i przykłady kliniczne z własnej praktyki. Omówię też podstawy interpretacji zdjęć RTG i skanów USG, jako że zoofizjoterapeuci mają często do czynienia z wynikami takich badań, nie zawsze wraz z opisem. Poruszymy też kwestie kopyt i prawidłowej dokumentacji, która ułatwi rozeznanie się w procesie rehabilitacyjnym zarówno lekarzowi jak i właścicielowi konia. Zakończymy zapoznaniem się z najnowszym sprzętem fizjoterapeutycznym firmy ASTAR i ich zastosowaniu u koni.
W części praktycznej zwrócimy uwagę na niuanse badania ortopedycznego konia – czasem to właśnie zoofizjoterapeuta jest wzywany jako specjalista pierwszego kontaktu i to on musi podjąć decyzję, czy problem może wymagać wizyty lekarza weterynarii. Przejdziemy przez oglądanie konia w spoczynku, w ruchu oraz badanie palpacyjnie. Przeprowadzona zostanie również demonstracja wykorzystania różnych technik fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem sprzętu
Program Szkolenia:
TEORIA:
- Anatomia szczegółowa układu ruchu z uwzględnieniem miejsc najczęstszych urazów
- Biomechanika układu ruchu
- Specyfika zapalenia oraz proces gojenia się tkanek
- Postępowanie terapeutyczne lekarza weterynarii – metody i ich działanie
- Najczęstsze urazy u koni wymagające fizjoterapii
- RTG – podstawowe zasady interpretacji zdjęć i przykłady kliniczne
- USG – podstawowe zasady interpretacji skanów i przykłady kliniczne
- Dokumentacja przypadków i przekazywanie informacji
- Kopyta – ocena i ich znaczenie w rehabilitacji
- Miejsce fizjoterapeuty w procesie leczenia i współpraca z innymi specjalistami
- Przykłady kliniczne wraz z ich postępowaniem terapeutycznym
- Współczesne metody fizjoterapeutyczne – dostępne sprzęty (ASTAR)
PRAKTYKA:
- Oglądanie konia w spoczynku – perspektywa lekarza
- Oglądanie konia w ruchu – na co zwrócić uwagę i jak badać
- Badanie palpacyjnie struktur układu ruchu
- Demonstracja badania USG w okolicy śródręcza konia
- Praktyczne zastosowanie metod fizjoterapeutycznych (ASTAR)
UWAGA: każda osoba, która zakupi szkolenie otrzyma dodatkowo:
- CERTYFIKAT imienny - potwierdzający udział w szkoleniu.
- Materiały teoretyczne z kursu (pdf)
- SMACZNY CIEPŁY OBIAD
- KAWĘ , HERBATĘ , CIASTKA
Prowadząca: dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
Od 11 lat pracuję w Instytucie Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Katedrze Chorób Dużych Zwierząt, od 9 lat prowadzę własny gabinet terenowy dla koni Red Horse Veterinary, w ramach którego leczę przypadki ortopedyczne, nagłe, stomatologiczne, oddechowe i inne. W swojej praktyce stawiam na współpracę z innymi specjalistami – kowalami, zoofizjoterapeutami, chiropraktykami – prowadząc pacjentów przez cały proces dochodzenia do zdrowia. Ciągle poszerzam swoje umiejętności kliniczne poprzez praktykę w innych klinikach (Norwegia w 2022) oraz na szkoleniach specjalistycznych.
W 2021 roku rozpoczęłam działalność szkoleniową pod własną marką Red Horse Academy. Moją największą pasją jest anestezjologia – w ciągu wielu lat pracy uczyłam się od najlepszych na Uniwersytecie w Liverpoolu, Brystolu, Bernie, Zurychu i Wiedniu. Pracę kliniczną przekładam również na pracę naukową – jest autorem ponad 40 publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, występowałam wraz ze swoimi projektami na konferencjach m.in. w Holandii, Włoszech, Niemczech. Obroniłam doktorat, poświęcony nowym metodom monitoringu koni, jednocześnie kontynuuję badania z tego zakresu, finansowane grantem. Za osobisty cel stawiam sobie podniesienie anestezjologii koni do rangi sztuki.
Artykuły dostępne w języku polskim:
- Drewnowska O., Hecold M., Turek B.: Monitoring koni podczas znieczulenia ogólnego przy ograniczonych warunkach aparaturowych; Życie Wet 89(9) 2014
- Drewnowska O., Turek B. (2015): Znieczulenie ogólne koni w terenie – metoda Triple Drip, Magazyn Weterynaryjny Vol.24 nr 216
- Drewnowska O., Turek B.: Znieczulenie wziewne wielbłąda jednogarbnego – opis przypadku. Życie Weterynaryjne, 93 (5) 2018
- Drewnowska O., Short Ch., Turek B.: Leczenie bólu u koni. Cz. I. Mechanizm powstawania i grupy leków stosowane w terapii. Magazyn Weterynaryjny, 5/2018.
- Drewnowska O., Short Ch., Turek B.: Leczenie bólu u koni. Cz. II. Terapia bólu w wybranych przypadkach klinicznych. Magazyn Weterynaryjny, 7/2018.
- Drewnowska O.: „Monitoring znieczulenia ogólnego w terenie”. Weterynaria w Terenie 3/2018
- Drewnowska O., Lisowska B., Turek B. Monitoring znieczulenia ogólnego koni – przegląd metod i obecny stan wiedzy. Med. Weter. 2019, 75 (2), 67-77 (IF:0,28)
- Drewnowska O., Łoza A. Znieczulenie koni na stojąco - alternatywa dla znieczulenia ogólnego. Zeszyt Edukacyjny nr 1/2019 Anestezjologia i analgezja, Magazyn Weterynaryjny
- Anestezjologia jest sztuką – wywiad dla Świata Koni, kwiecień 2019
- Drewnowska O., Stefanik E., Samsel A., Turek B.: Skale oceny bólu u koni. Magazyn Weterynaryjny, luty 2021
A dlaczego zostałam lekarzem weterynarii i leczę konie? Zapraszam na stronę O MNIE
Z mojej lekarskiej praktyki wynika, że podstawą efektywnej pomocy weterynaryjnej jest dobry kontakt z właścicielami i osobami prowadzącymi stajnie. Osoby przebywające na co dzień z końmi, ich właściciele lub prowadzący stajnie to nie tylko ich opiekunowie ale także pierwsza linia dbałości o ich zdrowie i dobrą kondycję. To właśnie od ich kompetencji i wiedzy, zależy wczesne wychwytywanie niepokojących sygnałów czy nietypowych zachowań konia, mogących sygnalizować jego kłopoty zdrowotne. Ich świadome działania znacznie zwiększają efektywność mojej pracy, podnoszą komfort życia koni i potencjalnie obniżają koszty związane z ich leczeniem.
Dlatego pod marką Red Horse Academy zdecydowałam się prowadzić cykliczne szkolenia adresowane do właścicieli koni, osób które je dzierżawią lub prowadzą stajnie. Tutaj dowiesz się więcej o szkoleniach w ramach Red Horse Academy i zobaczysz HARMONOGRAM pozostałych szkoleń.
Co więcej?
- Zaciekawiło Cię więcej tematów? SPRAWDŹ CENY INNYCH PAKIETÓW!
- Chcesz być na bieżąco, tak aby nie przegapić kolejnych szkoleń gdy będę je dodawała? Zapisz się na newsletter!
- Polub mój profil na Facebooku lub Instagramie - korzystaj z promocji dla obserwujących.
- Masz grupę znajomych ze stajni i chcielibyście zapytać o kilkugodzinne lub dwudniowe szkolenie stacjonarne? Wyślij maila z kontaktem do siebie.
Zapraszam,
dr n. wet. Olga Drewnowska-Szczepakowska
własna praktyka leczenia koni
Red Horse Veterinary
ps. Jeżeli temat szkolenia jest ciekawy - udostępnij je proszę na swoim facebooku - mnie będzie bardzo miło, a jest też szansa, że skorzysta ktoś z Twoich końskich znajomych :) Dziękuję :)