Artykuły
Opieka nad koniem starszym

Każdy chce dla swojego konia jak najlepiej, a najczęstszą przeszkodą jest brak wiedzy. Geriatria jest wciąż bardzo nowym i niezbyt opisanym tematem, dlatego właściciele mają problem z czerpaniem wiedzy ze sprawdzonych źródeł. Świadomość zachodzących zmian w organizmie konia pozwoli mu żyć dłużej w komforcie, uniknąć kosztownych i wyniszczających chorób, które skrócą jego życie. W większości przypadków z mojej praktyki, komfort konia nie zależy od finansów, a właśnie od świadomości i wiedzy właściciela oraz wprowadzenia odpowiednich zmian w życie, dostosowanych do indywidualnego osobnika i możliwości.

Bezpieczny transport koni

Planując wyjazd z koniem na zawody, trening, przenosząc się do innej stajni, czy też udając się na wakacje, trzeba pamiętać o bardzo ważnej kwestii - transporcie. Czasem transport koni stanowi duże logistyczne przedsięwzięcie, które bywa problematyczne i ogromnie stresujące zarówno dla zwierzęcia jak i jego właściciela lub opiekuna. Transportowanie koni wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, sporego doświadczenia , wiedzy i wyobraźni o zagrożeniach które mogą wyniknąć nie tylko z ludzkich zaniedbań, ale również z nieznajomości natury i fizjologii koni. Niestety, nie zawsze problemy wynikłe w transporcie są spowodowane jedynie przewoźnikiem lub naszą ignorancją – wypadki mogą wydarzyć się również z winy innego kierowcy (o ograniczonej wiedzy na temat tego, jak należy jechać w okolicy przyczepy z koniem).

O MNIE

Konie to praca, ale też i życie...

Od 10 lat pracuję naukowo i dydaktycznie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie i obecnie kończę pracę doktorską.

Od 6 lat prowadzę własną praktykę weterynaryjną dla koni Red Horse Veterinary.

Na przestrzeni ostatnich 2 lat przeprowadziłam kilkanaście webinarów online na temat opieki nad końmi, w których wzięło udział ponad 250 osób.

Wykładałam na konferencjach zagranicznych (Holandia, Włochy, Niemcy, Hiszpania) i krajowych oraz na innych uczelniach weterynaryjnych (Portugalia, Macedonia, Izrael). Jestem autorem ponad 30 artykułów naukowych w czasopismach branżowych oraz popularnonaukowych krajowych i zagranicznych. Specjalizuję się w anestezjologii koni, a moją pasją są stomatologia i okulistyka. Uczę również w języku angielskim. Konno jeżdżę od dziecka. Posiadam dwa swoje konie, dwa psy i dwa koty.

LISTA MOICH PUBLIKACJI, szkoleń i udział w konferencjach

Wielu ludzi pyta mnie dlaczego zostałam lekarzem weterynarii – tak naprawdę zwierzęta towarzyszyły mi zawsze. Od najmłodszych lat po domu biegały psy, a mając zaledwie kilka lat już wsiadałam na kucyki. To właśnie konie stały się osią mojego życia w bardzo naturalny sposób – dzięki pasji mojej Mamy. Na początku szkoliłam się w jeździe konnej, po czym już ponad 20 lat temu stałyśmy się właścicielkami dwóch koni, araba i angloaraba, które towarzyszą nam do dziś.

Tak długotrwała więź z końmi zaowocowała dogłębną znajomością ich potrzeb i psychiki. Z jednej strony startowałam na konkursach ujeżdżenia i skoków, trenowałam konie różnych ras i charakterów. Z drugiej - pracowałam w stajni, zajmowałam się opieką nad końmi o rożnych charakterach i potrzebach, uczyłam się o żywieniu, warunkach środowiskowych, obserwowałam ich relacje ze sobą i z ludźmi. Kolejnym krokiem były kursy psychologii koni – Silversand Natural Horsemanship. Do dziś najbardziej relaksującym zajęciem jest spacer po lesie na moim arabie.

Weterynaria była logicznym i naturalnym dla mnie wyborem, abym mogła robić coś, co lubię. Ukończyłam studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej na SGGW w Warszawie w 2012 roku. Nie przeszkadzało mi to kontynuować pasji jeździeckiej, natomiast w wakacje wyjeżdżałam też na staże, aby rozwinąć wiedzę weterynaryjną, a przede wszystkim umiejętności. W ten sposób znalazłam się w Belgii (Dierenkliniek de Morette, Dierenkliniek de Bosdreef), Janowie Podlaskim (dr Karcz), Gliwicach (dr Golonka), Służewcu (dr Samsel). Jednocześnie podczas roku akademickiego uczęszczałam do Szpitala Koni na Służewcu oraz Lecznicy Małych Zwierząt, aby mieć stały kontakt z praktyką lekarską.

Wraz ze zbliżającym się końcem studiów długo wahałam się, czy zostać w zaprzyjaźnionej Lecznicy Małych Zwierząt, jednak przywiązanie do koni zwyciężyło i postanowiłam połączyć dwie pasje: konie oraz naukę. Od 2012 roku pracuję jako asystent naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Chirurgii Dużych Zwierząt na wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW oraz jako praktyk w Klinice Koni SGGW. Lubię dzielić się swoją pasją ze studentami, ciągle też zgłębiam tematy najbardziej mnie interesujące w medycynie koni – anestezjologię i okulistykę. W tych tematach pragnę również zawrzeć swoją pracę doktorską. Obecnie realizuję grant naukowy ze wsparciem International Veterinary Association of Pain Management z USA, w którym poszukuję nowych metod monitorowania znieczulenia ogólnego koni poprzez analizę pracy mózgu.

Praca na rodzimej uczelni zaowocowała publikacjami w czasopismach branżowych. Miałam również okazję pogłębić swoją wiedzę na kursach, konferencjach i stażach zagranicznych. Ponieważ posługuję się płynnie językiem angielskim, od początku mojej pracy prowadzę zajęcia dla studentów anglojęzycznych oraz współpracuję z wydawnictwem Medical Tribune w zakresie tłumaczeń specjalistycznych i brytyjską firmą VetPD, organizującą szkolenia z medycyny koni.

Lata rozwoju zawodowego pozwoliły mi stworzyć własną praktykę weterynaryjną, w ramach której specjalizuję się w medycynie koni.

W czasie wolnym zajmuję się swoimi zwierzętami, podróżuję po świecie i po Polsce, szczególnie ukochałam Bieszczady. Równie odprężająco działa na mnie muzyka oraz europejskie kino. Wieczorami, gdy akurat nie jestem u pacjentów, chodzę z moimi psami na długie spacery. Uwielbiam otaczać się roślinami.

Olga Drewnowska - konie to nie tylko praca :)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, a następnie koniecznie potwierdź zapis w wiadomości automatycznej. Po potwierdzeniu otrzymasz LISTĘ NAJWAŻNIEJSZYCH SYGNAŁÓW ZABURZEŃ ZDROWOTNYCH U KONI.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl